3. Typografie a sazba na počítači

Z Varhoo
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Typografie

Dříve mimo jiné souhrnné označení pro tiskárenský průmysl, později pro grafickou úpravu tiskovin, dnes především práce s písmem a jeho uspořádání v grafických projevech.

Sazba

Typografická pravidla vznikla na základě praktických zkušeností s četbou. Nabízí se srovnání s pravopisem. Jeho zákonitosti mají též (přestože vám spousta lidí bude tvrdit opak) veskrze praktický význam — rozlišovat různé nuance a významy. Typografie jako taková hledala způsoby, jak učinit tok informací do čtenářova oka co nejpřirozenějším a nejméně únavným. Účelem písma, ač to dnes při pohledu na ulice plné děsivě zpracovaných reklamních poutačů zní podivně, je být čteno, jeho nejdůležitější vlastností je bezvadná čitelnost, ostatní, jako originalita nebo tvarová výjimečnost, nabývají významu ve specifických případech (logotyp, titul knihy apod.).

"profesionální sazbou dnes obvykle nazýváme zpracování textu v tzv. sázecím programu, a to s ohledem na typografická pravidla daného jazyka a výtvarnou předlohu"

Truetype a Postscriptové fonty (Type1)

Postscript je programovací jazyk určený ke grafickému popisu tisknutelných dokumentů vyvinutý v roce 1985 firmou Adobe Systems Incorporated. Jeho hlavní výhodou je, že je nezávislý na zařízení, na kterém se má dokument tisknout. Je považován za standard pro dražší tiskárny. Díky svým rozsáhlým možnostem se však brzy stal i formátem k ukládání obrázků.

Truetype fonty uvedly společnosti Apple (1990) a Microsoft (1991), autorem specifikace T1 je Apple (rovněž 1990). Postscriptová písma byla původně určena výhradně pro postscriptová zařízení - tiskárny, osvitové jednotky apod. a bylo pro ně potřeba speciální aplikace ATM firmy Adobe, která se starala o jejich rastrování pro obrazovku a tisk.

TrueType oproti postscriptu umožňuje vkládat do fontu hinting (obecně to jsou dodatečné informace ovlivňující chování fontu a jednotlivých znaků v sazbě. Nejznámějším příkladem je kerning - přesná definice vzdálenosti mezi konkrétními páry znaků). Do truetype lze teoreticky vložit ještě více informací, čímž se ale zároveň zdražuje vývoj. Proto mnohá jednoduchá písma v truetype neobsahují žádný hinting. Type1 mohou obsahovat hinting také, možnosti jsou ale o něco omezenější.

Vztah mezi Postscriptovými fonty a TrueType obecně je, že TrueType přestože nabízí vyšší možnosti, nižší počet kvalitních fontů ho předurčuje spíše ke kancelářské sazbě apod, kdežto Postscript od začátku počítal s vysoce kvalitním grafickým výstupem a také jsou v něm vytvořeny mnohem kvalitnější fonty.

OpenType

Nahrazuje TrueType a Type1, vyvinuto M$ a Apple, řeší problémy s multiplatformní nekompatibilitou (mezi operačními systémy) a podporou rozšířených znakových sad. Je to v podstatě výrazné rozšíření TrueType.

Existují dvě kategorie - s TrueType obrysy znaků a PostScript obrysy znaků. První poznáme podle koncovky .ttf, druhý .otf

OpenType fonty podporují kódování Unicode, díky čemuž může jeden font obsahovat obrysy znaků více abeced, což značně zjednodušuje vícejazyčnou sazbu, neboť všechny informace písma všech abeced jsou uloženy v jednom, multiplatformně přenositelném souboru.

OpenType fonty mohou obsahovat velmi pokročilé typografické funkce a autor písma tak může definovat rozsáhlé podmínky, za kterých proběhnou automatické změny v sazbě. Sazeč by pak měl mít díky moderním aplikacím zcela volnou ruku která tyto pravidla využije a která ne.

Unicode

Unicode přiřazuje každému znaku jedinečné číslo, nezávisle na platformě, nezávisle na programu, nezávisle na jazyce.

Před Unicode např. neexistovalo kódování, které by pokrylo veškeré znaky používané v anglickém jazyce (v češtině bylo potřeba 5 různých kódovacích tabulek - kódování bratří Kamenických, PC Latin2, Windows-1250, ISO Latin2, ...). Webové servery musejí podporovat velkou spoustu systémů kódování znaků, aby připojený klient mohl text přečíst.

Unicode vzaly za své největší světové firmy, země, atd.

URW Type

URW++ je nástupce společnosti URW (Unternehmensberatung Rubow Weber - podle jmen zakladatelů) v Hamburku, Německo. Tato společnost vedla svět ve vývoji technologie digitálních fontů. Vyvinuli soubor nástrojů IKARUS pro digitalizaci fontů a díky jejich souboru URW fontů má firma vysokou reputaci v Evropě.

Velikost písma na počítačích

Výška písma v bodech = velikost kuželky, která u digitálních písem vychází z pomyslné osnovy písma, která je dole omezená dolní dotažnicí a nahoře akcentovou dotažnicí.

anglosaská (monotypová) měrná soustava

  • 1" (inch, palec) = 72,27 points (= 2,54 cm)
  • 1 point = 0,351 mm
  • 1 pica [pajka] (stupeň písma) = 12 points = 4,217 mm

Upravený systém pica (Adobe)

  • upraveno pro počítačové použití
  • 1" = 72 points
  • 1 point = 0,353 mm
  • 1 pica = 12 points = 4,233 mm

Didotova měrná soustava

  • používá se v klasické sazbě ve většině evropských zemí
  • 1 m = 2 660 bodů
  • 1 bod = 0,3759 mm
  • 12 bodů = 1 cicero = 4,513 mm
  • nepoužívá se v počítačové sazbě

Z nápovědy k InDesignu: Standardně se velikost písma měří v bodech (jeden bod se rovná 1/72 palce). Můžete zadat jakoukoliv velikost písma od 0,1 do 1 296 bodů v krocích po 0,001 bodu.

Pojmy

Vyrovnání párů

Vyrovnání párů je proces zvětšení nebo zmenšení mezery mezi určitými páry písmen. Vyrovnání párů můžete nastavit ručně nebo můžete zapnout automatické vyrovnání párů, které autor návrhu zabudoval do písma. Prostrkání přidává stejné mezery mezi všechny znaky v určitém rozsahu.

Prostrkání

vložení stejné mezery mezi všechny znaky označeného textu, nesmí se kombinovat různá prostrkání u sloupců, v celém článku/knize by mělo být prostrkání stejné

Vyrovnání párů a prostrkání se měří v tisícinách em mezery (čtverčíku). Šířka em mezery je relativní hodnota, která závisí na zvolené velikosti písma. U písma velikosti 1 bod odpovídá 1 em jednomu bodu.

Řádkový proklad (mezera mezi řádky)

Určuje se vzhledem ke stupni písma, typu písma a šířce sazby, ovlivňuje tmavost / světlost stránky a čitelnost textu Obvyklý proklad pro písmo 9–12 pt je 2 pt

Glyfy

Glyfy jsou jednotlivé elementy textu. Konkrétněji, glyf je individuální značka zapsaná na médiu která přispívá k celkovému významu psaného textu. Je to prostě jedno konkrétní písmeno, znak.

Ligatura

Česky též slitek. Ligaturou se označuje spojení, "svázání" dvou znaků v textu. Dá se také říct že jsou to samostatné znakové náhrady pro určité páry písmen jako je fi, fl, ft, atd.

Účaří

Linie, na kterou umisťujeme písmena, např. v sešitě je to linka

Posun účaří

Z nápovědy InDesign: Pomocí posunu účaří můžete posunout vybrané znaky nahoru nebo dolů vzhledem k účaří okolního textu. Tato možnost je užitečná, když ručně nastavujete zlomky nebo upravujete polohu včleněné grafiky.

Mřížka účaří

InDesign: Mřížka účaří odpovídá prokladu hlavního textu v dokumentu.

Řádkový proklad

V klasické typografii rozměr mezery vložené mezi jednotlivými řádky z důvodu lepší čitelnosti textu. Ve strojopisech nebo starších editorech se užívá hrubého řádkování zpravidla 1, 1, 5 nebo 2. V počítačové typografii přeneseně vyjadřuje vzdálenost účaří dvou po sobě jdoucích řádků, u DTP systémů se udává v procentech základní velikosti písma.

Vazby

Při umístění grafiky se v rozvržení obsah souboru zobrazuje v rozlišení obrazovky, aby byla grafika vidět a dala se přesně umístit. Vlastní soubor grafiky však může být připojený nebo vložený.

  • Připojená grafika je navázaná, ale zůstává nezávislá na dokumentu, výsledkem je pak menší dokument. Připojené grafiky můžete modifikovat pomocí transformačních nástrojů a efektů; nemůžete ale vybrat a upravit jednotlivé komponenty v grafice. Připojenou grafiku můžete použít mnohokrát, aniž by se výrazně zvětšila velikost dokumentu; můžete také aktualizovat všechny vazby najednou. Když exportujete nebo tisknete, načte se původní grafika a konečný výstup se vytvoří z originálů v plném rozlišení.
  • Vložená grafika se zkopíruje do dokumentu v plném rozlišení a výsledkem je větší dokument. Můžete sledovat verze a kdykoli soubor aktualizovat; pokud je grafika vložená, dokument je nezávislý.

Hypervazby

Můžete vytvářet hypervazby na stránky, adresy URL, kotvy textu, e-mailové adresy a soubory.

Tabulátory

Tabulátory umísťují text do určité vodorovné polohy v rámečku.

DTP

Desktop publishing, je to tvorba tištěného dokumentu za pomocí počítače. DTP operátor využívá sázecího počítačového programu.

Software: InDesign PageMaker QuarkXpress TeX Scribus

LaTex

Počítačový jazyk (pro nás 3dčkaře něco podobného jako html) pro tvorbu dokumentů ve vysoké typografické kvalitě. Program např. TeX.

Osobní nástroje