1. Vektorová grafika
Řádka 31: | Řádka 31: | ||
===Vzorníky barev=== |
===Vzorníky barev=== |
||
− | Existují klienti, pro které je kvalita tisku vysoce důležitá a proto je velice důležitá i barevnost. Megakorporace si tedy často registrují svoji barvu a mají jistotu, že jim vždycky jakákoliv velkoformátová tiskárna vyjede stejný odstín. K tomu slouží vzorníky barev např Pantone. Na těchto drahých vzornících jsou vytisklé předem namíchané barvy, které budou mít zaručeně stejný odstín, jsou kategorizovány podle kodu. |
+ | Existují klienti, pro které je kvalita tisku vysoce důležitá a proto je velice důležitá i barevnost. Megakorporace si tedy často registrují svoji barvu a mají jistotu, že jim vždycky jakákoliv velkoformátová tiskárna vyjede stejný odstín. K tomu slouží vzorníky barev např '''Pantone'''. Na těchto drahých vzornících jsou vytisklé předem namíchané barvy, které budou mít zaručeně stejný odstín, jsou kategorizovány podle kodu. |
+ | |||
Pantone barvy jsou tedy předem předmíchané = nenajdete zde soutisk ani pod mikroskopem = tisk je mnohem kvalitnější. |
Pantone barvy jsou tedy předem předmíchané = nenajdete zde soutisk ani pod mikroskopem = tisk je mnohem kvalitnější. |
||
Verze z 22. 5. 2010, 20:34
Vektorová grafika
Pojmem vektorová grafika se označuje jeden ze dvou hlavních způsobů ukládání dvourozměrných obrázků v elektronické podobě. Na rozdíl od bitmapové (rastrové) grafiky nepopisuje vektorová grafika prostor pomocí bodů, ale pomocí vektorů. Obrázek je složen z křivek či čar spojujících tzv. kotevní body. Tyto křivky mohou mít barevnou výplň formou jednolité plochy nebo barevného přechodu (gradientu).
Obsah |
Výhody
- K výhodám vektorové grafiky patří především možnost jakýchkoliv změn velikosti obrázku, aniž by to mělo vliv na jeho kvalitu. Zatímco z rastrových obrázků máme po zvětšení jen hromádku různobarevných čtverečků, vektorový obrázek se přepočítává a přizpůsobuje.
- Neméně důležitá a příjemná je i možnost neustále pracovat odděleně s jednotlivými objekty obrázku. Lze tedy při jakémkoli zvětšení upravovat tvar i barevnost dílčích objektů.
- Určitý význam má i malá datová velikost vektorové grafiky.
Vektorová grafika se nejčastěji používá na tvorbu logotypů, počítačovou sazbu, ilustraci a také například při tvorbě flashových animací. Mezi nejznámější vektorové editory patří Adobe Illustrator a Corel Draw nebo Inkscape.
Barvy
RGB
RGB je hlavní základní barevný prostor, skládá se ze tří hlavních barev spektra, červené, zelené a modré. Z těchto tří barev vznikají všechny odstíny barev, které můžete vidět na monitoru, vyfotit fotoaparátem či oskenovat scanerem. V režimu RGB pracuje i lidské oko. RGB je tedy barevný režim pro monitor, tudíž i pro web a webdesign. Po sečtení všech tří barev nám vznikne bílá barva, jedná se tedy o aditivní míšení barev (to je důvod proč nemůžeme tisknout v RGB).
obrázek v pdf prezentaci...:)
Webové barvy
Barva je často klíčovou stránkou kresby. Ale barvy, které vidíte na své kreslicí ploše, nemusí být nutně stejné jako barvy, které se objeví v prohlížeči webu na počítači někoho jiného. Můžete zabránit rozkladu barev (to je metoda simulace nedostupných barev) a dalším problémům s barvami, když při vytváření webových grafik dodržíte dvě preventivní zásady. Za prvé vždy pracujte v barevném režimu RGB. Za druhé používejte bezpečné webové barvy.
V HTML jsou barvy vyjadřovány hexadecimálními hodnotami (například #FF0000) nebo názvy barev (red (červená)). Bezpečná webová barva se při práci v režimu 256 barev zobrazuje stejně v Netscape Navigatoru a Microsoft Internet Exploreru na systémech Windows i Macintosh. Obvykle se předpokládá, že existuje 216 běžných barev a že jakákoliv hexadecimální hodnota kombinující páry 00, 33, 66, 99, CC nebo FF (hodnoty RGB 0, 51, 102, 153, 204 a 255) představuje bezpečnou webovou barvu.
CMYK
CMYK je stejně jako RGB barevný režim. Skládá se ze 4 barev. Jsou to vlastně doplňkové barvy z režimu RGB. G(GREEN)+ B(BLUE) = C(CYAN), jedná se tedy o substraktivní míšení. Černá je tady pouze doplňková barva pro kontrast. CMYK nezobrazuje dobře webové barvy, proto je určený pro tisk. Dokumenty v režimu CMYK jsou zpravidla větší než RGB
....obrázek viz. pdf :)
Vzorníky barev
Existují klienti, pro které je kvalita tisku vysoce důležitá a proto je velice důležitá i barevnost. Megakorporace si tedy často registrují svoji barvu a mají jistotu, že jim vždycky jakákoliv velkoformátová tiskárna vyjede stejný odstín. K tomu slouží vzorníky barev např Pantone. Na těchto drahých vzornících jsou vytisklé předem namíchané barvy, které budou mít zaručeně stejný odstín, jsou kategorizovány podle kodu.
Pantone barvy jsou tedy předem předmíchané = nenajdete zde soutisk ani pod mikroskopem = tisk je mnohem kvalitnější.
Křivka - Vektorová grafika je tvořena čárami a křivkami definovanými matematickými objekty nazývanými vektory, které popisují obraz podle jeho geometrických vlastností. Křivky spojují jednotlivé kotevní body a mohou mít definovanou výplň (barevná plocha nebo barevný přechod). Tyto čáry se nazývají Bézierovy křivky.
Kreslení - Při kreslení vytváříte čáru, která se nazývá cesta. Cesta je tvořena jedním nebo více přímými nebo zakřivenými segmenty. Začátek a konec každého segmentu jsou označeny kotevními body, které fungují jako špendlíky, držící na místě drát. Cesta může být uzavřená (například kružnice) nebo otevřená, se zřetelnými koncovými body (například vlnovka). Kreslení nástrojem tužka umožňuje kreslit otevřené i uzavřené cesty podobně jako tužkou na papíře. Nejlépe se hodí k rychlému načrtnutí tvarů nebo když chcete, aby čáry vypadaly jako nakreslené od ruky. Při kreslení nástrojem tužka se jednotlivé kotevní body umísťují automaticky; jejich polohu tedy neurčujete. Můžete je ale upravit, jakmile cestu dokončíte.
Štětce - stopy štětce umožňují stylizovat vzhled cest. Tahy štětce můžete aplikovat na existující cesty, nebo můžete použít nástroj štětec k současnému nakreslení cesty a aplikování tahu štětce. V aplikaci Illustrator se používají čtyři typy stop štětců – kaligrafické, rozsévací, objektové a se vzorkem.
Vrstvy - při vytváření složité kresby může být obtížné udržet si přehled o všech položkách v okně dokumentu. Malé objekty se skryjí pod většími a vybírání částí kresby bude obtížné. Vrstvy poskytují způsob, jak snadno sledovat všechny prvky, které tvoří kresbu. Standardně jsou všechny položky uspořádány v jedné, základní vrstvě. Můžete ale kdykoliv vytvořit nové vrstvy a položky do nich přesunout, nebo přesunout položky z jedné vrstvy do jiné. Panel Vrstvy poskytuje snadný způsob, jak vybírat, skrývat, zamykat a měnit atributy vzhledu kresby. Můžete dokonce vytvořit vrstvy předlohy, které můžete použít pro obkreslování kresby, a můžete přenášet vrstvy z/do aplikace Photoshop.
Průhlednost - se používá k určení krytí a režimu prolnutí objektů, k vytvoření masek krytí nebo k vyseknutí části jednoho objektu překrytého částí průhledného objektu.
Vzorky - Illustrator se dodává s mnoha vzorky, které si můžete přizpůsobit nebo můžete navrhnout zcela nové vzorky pomocí libovolných nástrojů.
Tah - může být viditelný obrys objektu, cesty nebo hrany ve skupině živé malby. Můžete nastavit šířku a barvu tahu. Můžete také vytvářet přerušované tahy pomocí voleb cesty a malovat stylizované tahy pomocí stop štětců.
Ořezová maska - je objekt, jehož tvar maskuje jinou kresbu tak, že jsou viditelné pouze oblasti, které leží uvnitř tvaru – kresba se ořízne tvarem masky.
Písmo - Jedním z nejsilnějších aspektů aplikace Adobe Illustrator jsou jeho funkce pro práci s textem. Můžete do své kresby přidat jeden řádek textu, vytvořit sloupce a řádky textu, nechat text natéci do tvaru nebo podél cesty a pracovat s tvary písmen jako s grafickými objekty. Text můžete změnit na sadu složených cest neboli obrysů, které můžete upravovat jako libovolný jiný grafický objekt.
Každý počítačový program na zpracování vektorové grafiky může exportovat různé typy souborů. Standardně exportují své nativní soubory většinou s konkrétní příponou jako např. AI (pro Adobe Illustrator)
Některé programy umějí číst i soubory s cizími příponami, ale v zásadě je lepší mít data uložena v nějakém univerzálním souboru, jakým je nepříklad EPS (Encapsulated PostScript), který byl speciálně vytvořen pro přenos obrazových dat určených pro tisk.
GIF - The Graphics Interchange Format , je formát běžně používaný k zobrazování grafik a obrazů v indexovaných barvách na World Wide Webu. GIF je formát vytvořený s cílem minimalizovat velikost souboru a čas potřebný pro elektronický přenos. Formát GIF podporuje binární průhlednost nastavením jedné z indexovaných barev jako plně průhledné. Formát GIF využívá takzvané bezztrátové komprese, což znamená, že uložíte-li obrázek GIF znovu jako GIF a tak dál, kvalita obrázku zůstane pořád stejná a žádná data se z obrázku neztratí.
JPEG - Joint Photographic Experts Group, je formát běžně používaný k zobrazování fotografií a jiných obrazů s plynulými tóny na World Wide Webu. JPEG komprimuje velikost souboru selektivním vypuštěním dat. Protože odstraňuje data, označuje se komprese JPEG jako ztrátová. Formát JPEG nepodporuje průhlednost. Soubory JPEG byste měli vždy ukládat z původního obrazu, ne z dříve uloženého JPEG. Obraz JPEG se při otevírání automaticky dekomprimuje.
PDF - Portable Document Format, může reprezentovat jak vektorové tak i bitmapové grafiky a může také obsahovat data pro vyhledávání a navigaci v elektronických dokumentech. Soubory PDF mohou například obsahovat hypertextové odkazy a elektronický obsah. Protože Illustrator umí otevřít soubory PDF, můžete v souboru Illustratoru použít vektorové kresby i bitmapové obrazy z kteréhokoli souboru PDF.
PNG - Portable Network Graphics, byl vytvořen jako nepatentovaná alternativa pro GIF, používající bezeztrátovou kompresi a je určen pro zobrazování obrazů na Webu. Na rozdíl od formátu GIF podporuje PNG i 24-bitové obrazy a vytváří průhledné pozadí bez zubatých okrajů, ale některé prohlížeče obrazy PNG nepodporují.