PDS

Z Varhoo
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Základy)
(Multiple Access)
Řádka 58: Řádka 58:
   
 
'''CDMA''' - Základem je převod jednoho bitu v kod. Příjemce pak dešifruje bit opačným způsobem. Odolné proti úzko pásmovému rušení. Není nutná synchronizace pro všechny stanice, svou komunikací pak získává informace v rámci vlastní dekódovací sekvence. Nesjou požadované velké limity pro apacitu buňek a všechny buňky můžou používat všechny frekvence. Není snadné odposlouchávat.
 
'''CDMA''' - Základem je převod jednoho bitu v kod. Příjemce pak dešifruje bit opačným způsobem. Odolné proti úzko pásmovému rušení. Není nutná synchronizace pro všechny stanice, svou komunikací pak získává informace v rámci vlastní dekódovací sekvence. Nesjou požadované velké limity pro apacitu buňek a všechny buňky můžou používat všechny frekvence. Není snadné odposlouchávat.
  +
  +
== Multicast ==
  +
IGMP - je určen pro IPv4, umožňuje připojování a odpojování k multicastovým skupinám, smeřovače/přepínače se dotazuje na adresu 224.0.0.1 a klienti jim odpovídá na adresu 224.0.0.2
  +
MLD - určen pro IPv6

Verze z 5. 6. 2011, 13:48

Obsah

Základy

Třídy IPv4 adres jsou určeny podle prefixu

  • A - 0
  • B - 10
  • C - 110
  • D - 1110

Referenční model ISO/OSI

  1. Fyzická
  2. Linková - OSPF
  3. Síťová - IP, ICPM, ARP
  4. Transportní - TCP/UDP
  5. Relační - NetBIOS, AppleTalk, RPC, SSL
  6. Aplikační - FTP, DNS, DHCP, POP3, SMTP, SSH, Telnet, TFTP

Oprava chyb

Go-back-N - v případě, že odesilatel zjistí, že došlo k paketové chybě, zašle všechny pakety v rámci celého okna znovu

  • výhody - jednoduchá implementace
  • nevýhody - plýtvání přenosových pásem, zbytečně se pošlou pakety, které byly už jednou zaslány

Sekvenční znovuzasílání - v hlavičce se zasílá ACK bitová mapa, která podává informaci o tom, který z paketů byl přijat. V případě chyby zjistí z hlavičky, které pakety nebyly odeslány a ty pak znovu odešle. Využití u TCP.

  • výhody - Nezatěžuje linku, přeposílá pouze nepřijaté pakety
  • nevýhody - Zvětšení hlavičky ACK o bitovou mapu

Detekce ztráty paketů NACK (negativní potvrzení) - Speciální pakety ACK/NACK ke komunikaci oznamující chybu nebo potvrzjící doručení paketů-

  • výhody - jednoduchá impltementace, neposílají se přijaté pakety
  • nevýhody - NACK se může cestou ztratit, při zahlcení sítě dojde k zasílání NACKů a to ještě více zatíží síť.

Ztráta paketů pomocí Timeoutu - Princip založený na určení ztráty paketu podle timeoutu. Fixní nastavení je nevhodné. Použití RTT.

  • Fixní natavení podle poslední naměřené hodnoty.
  • Použití průměru RTT. Nejvhodnější možnost


MPLS- MultiProtocol Label Switching

Moderní vysoce spolehlivá služba vhodná pro propojení lokálních sítí do uzavřené Virtuální privátní sítě (VPN) , kde jsou kladeny vysoké požadavky na dostupnost, garanci kvality a flexibilitu.

Label stack - zásobník návěští, většinou je implementován mezi L2 a L3. Poslední label musí mít příznak spodku zásobníku.

LSR (label switch router) můžou provádět následující operace:

  1. SWAP
  2. PUSH
  3. POP
  4. INSERT

LSP - label switch path, sekvence LSR v MPLS síti přes které přechází paket. První LSR se nazývá vstupní a poslední se nazývá výstupní.

LDP - label discovery protocol, protokol pro výměnu labelů v MPLS, umožňuje objevení routru, výměnu labelů, informace o stavu sítě,..


Multiple Access

FDMA - nejjednoduhší metoda. Vhodná pro analogové linky. Každá stanice získá své frekvenční pásmo po dobu odesílání dat. Počet frekvencí je limitován. Vysílací výkon je redukován, protože nemají celé vysílací pásmo. Dá se však využí stejných frekvencích na nesouseících buňkách.

TDMA - všechny statnice vysílají na stejných frekvencích, ale v různých časech. Proto je nezbytná časová synchronizace. Stanicím může být přidělováno několik časových slotů. U mobilních stanic je možné voný slot využít k měření signálu nebo se vypnout a umožnit tak své sloty jiným zájemcům.

FREQUENCY HOPPING - je kombinací FDMA a TDMA. POužito v sítích GSM. Každému kanálu je přiřazena jak frekvence tak i časová usek (SLOT). Je potřeba algoritmu určující jednoznačnost v určování frekvence a daného časového úseku.

CDMA - Základem je převod jednoho bitu v kod. Příjemce pak dešifruje bit opačným způsobem. Odolné proti úzko pásmovému rušení. Není nutná synchronizace pro všechny stanice, svou komunikací pak získává informace v rámci vlastní dekódovací sekvence. Nesjou požadované velké limity pro apacitu buňek a všechny buňky můžou používat všechny frekvence. Není snadné odposlouchávat.

Multicast

IGMP - je určen pro IPv4, umožňuje připojování a odpojování k multicastovým skupinám, smeřovače/přepínače se dotazuje na adresu 224.0.0.1 a klienti jim odpovídá na adresu 224.0.0.2 MLD - určen pro IPv6

Osobní nástroje